Strategija Modrogo Okeana

Ekonomija děla bo niekto ima produkt, ktory niekto iny choče kupiť. Produkty isnuju bo producenti choču zarabliať na svoich produktach. Ich motivacija to penize, ktore mogu dobiť. Producent mysli, že produkt bude se dobre prodaval i investuje v jego razvoj.

Ale do investovania treba imať "know-how". Znanje kak ov produkt stvoriť. Bez znanja ľudi budu toľko sedieť i dumať kak produkt sdělať. Tomu každa država investuje v universitety i politechniki i produkuje pracovniki specialisty.

Kgda prodaž zniuje, treba utvoriť "potrebu" aby aktivovať trgovanie od nova. "Potreba" takže može byť produkovana. Kgda konsument nema už "potreb", tvori se nove. Na priklad bakterii v toaletu. Nikto nie videl tam bakterii, kgda niekto je pokazal v reklame. Reklama groznych i užasnych bakterii utvorila novu potrebu i dala novu prodaž produktov antybakterijnych do toaletov. Bakterie ove imaju velike zuby i velike oči i nikto nie choče se s nimi strečiť. Proste i krasne. Ľudi boju se bakterii i kupuju produkty do ich ubijania v toaletach.

Niekto niedavno dělal naukove dasledvanie, ktore predmenty su najčiste a ktore najbolje brudne. Rezultat byl taky, že najčiste su toaletne sedadla a najboje brudne su automobilne volany. Bo nikto ich nikogda ne myje.

Na konec niečto bolje naukove. Strategija tvorenia novych produktov zove se biznesovo "Strategija Modrogo Okeana" (Blue Ocean Strategy). Na priklad novo utvoreny servis iTunes byl odgovorom za nezakonne stahovanie muziky iz interneta. Problem avtorskich prav stal se tak seriozny, že vykoristala go kompanija Apple - utvorila "modry okean" - novy rynok "legalnogo slušania muziky prez internet" ktory ne jestvoval pred vynajdenom formatu mp3 i bystrogo internetu.


Home